Why is it so hard to find dumbbells in the US?

Why is there such a shortage of dumbbells?

According to GQ, the initial shortage was the result of an onslaught of demand from folks who couldn’t visit their local gyms anymore — and the fact that there just aren’t enough foundries (both in the U.S. and overseas) to pump out all that iron (which is what most kettlebells are made of).

Why have dumbbells gotten so expensive?

The average cost of dumbbells is somewhere between a dollar and two dollars a pound, so this increase is about supply and demand. … Price gouging laws generally only apply to necessary items like food, water, and shelter.

Why are weights so hard to find right now?

The sudden surge in demand has created shortages of the most seemingly disparate things. There’s also a shortage of knowledge because so many of us are first-time buyers. Gyms made these decisions for us. … For gym-goers, obtaining your own weights and working out from home had always been a possibility.

How much are weights per pound 2021?

You can expect to pay around $1.50 to $2.00 per pound of Olympic weights for your gym. Smaller weights will be pricier per pound, with 2.5 pounders running you anywhere from $5-16. Heavier weights will often cost less per pound — a 45-pound plate should cost anywhere from $45-80. Remember that these are only estimates.

IMPORTANT:  How long does it take for your body to warm up?

Is a home gym worth it?

One of the biggest advantages of having a home gym is that you can exercise whenever you want and not just when the gym is open. … Home gyms are also more convenient than gym memberships because they’re right at home, making it a lot easier for you to fit workouts into your day.

How can I buy dumbbells?

Things to consider while buying dumbbells

One of the most important things that you must consider while buying dumbbells is the grip of your hands. If you often get sweaty palms while working out, avoid going for those dumbbells that have smooth rods as they can make your training sessions more difficult.

Why are weights so expensive 2021?

The main reason behind increased costs is shipping. Shipping costs relate to weight. The heavier a package is, the more expensive it will be to ship. That’s because heavier items require more fuel.

How can I get cheap weights?

Other places to find cheaper weights include:

  1. Discount departments stores like Walmart or Target.
  2. Play it again sports.
  3. Garage sales.
  4. Amazon.com always has a nice selection of more inexpensive products.
  5. Craigslist.
  6. Goodwill stores near you.

Can you use water bottles as weights?

Use water bottles or other similar-sized plastic bottles as dumbbells for your upper-body workouts. Use unopened, new water bottles or refill empty bottles with sand or water. … Or opt for a gallon of water (or repurposed milk jug) and use the handle to make things easier.

Can we use water bottles instead of dumbbells?

A full 16-ounce water bottle weight approximately 1 pound and can be used in place of dumbbells for arm exercises such as arm curls, arm overhead extensions and arm overhead presses. If this is light for you, perform a higher number of repetitions, such as 15 to 30.

IMPORTANT:  How do you wear flare yoga pants?